fashionhouse.pl

Blog tematyczny lifestyle

Uroda

Dogłębna regeneracja włosów. Jakich składników szukać w odżywkach do włosów?

Dogłębna regeneracja włosów. Jakich składników szukać w odżywkach do włosów?

Stosuj odżywkę po każdym myciu głowy – to naczelna zasada współczesnej pielęgnacji włosów. Maski i odżywki muszą być dopasowane do aktualnych potrzeb włosów. Wygładzają ich łuski, działają ochronne i dostarczają składników kondycjonujących. Jakich elementów szukać w maskach i odżywkach, by szybko zregenerować włosy i poprawić ich kondycję na dłużej?

Odżywka po każdym myciu włosów

Ważne, żeby dostosować produkty odżywcze do rodzaju włosa. Dlatego warto wybierać profesjonalne produkty do włosów, kategoryzowane pod względem aktualnych potrzeb włosów. Do codziennego stosowania służą odżywki, które dostarczają substancji nawilżających, odżywczych i ochronnych. Raz w tygodniu warto zastosować treściwszą maskę lub olejek o działaniu regenerującym.

Warto uzupełnić toaletkę również produktami, które stosuje się na skórę głowy. Trzeba bowiem pamiętać, że piękne włosy mają swój początek właśnie w zdrowych cebulkach. To ze skóry włosy czerpią substancje niezbędne do wzrostu. Składniki regeneracyjne zawarte we fryzjerskich kuracjach nakładanych na skalp mogą dotrzeć tam, gdzie ich działanie ma największy sens – do naskórka i mieszków włosowych.

Składniki odżywek i masek przeznaczonych do regeneracji włosów

Jakich składników szukać w odżywkach, które mają zregenerować włosy suche, matowe, zmęczone zabiegami stylizacyjnymi? Takich, które odbudują zewnętrzną strukturę włosa, poprawią jego gładkość i domkną łuski. Są to na przykład:

  • ceramidy, które stanowią składnik budulcowy włosa i wypełniają przestrzenie międzykomórkowe; proteiny w odżywkach wzmacniają łodygę włosa i zatrzymują składniki odżywcze;
  • proteiny w postaci hydrolizatów pozyskiwanych z jedwabiu, bawełny, owsa lub pszenicy, które wygładzają powierzchnię włosa i ją nabłyszczają;
  • keratyna, która stanowi naturalny budulec włosa i wspomaga jego regenerację;
  • olejki roślinne, które tworzą warstwę okluzyjną lub wnikają w strukturę włosa – warto zawsze dobierać je do stopnia porowatości pasm;
  • silikony – co prawda nie działają odżywczo, ale domykają i wygładzają łuski, dzięki czemu włosy są chronione przed czynnikami zewnętrznymi i szybkim wyparowywaniem wody z ich powierzchni;
  • substancje nawilżające – aloes, gliceryna, kwas hialuronowy – dostarczają nawodnienie włosom przesuszonym. Po zastosowaniu odżywki nawilżającej warto na włosy zastosować jeszcze produkt okluzyjny, na przykład silikonowe serum lub spray, który zapobiegnie utracie wilgoci i puszeniu się fryzury.

Jak prawidłowo stosować odżywki i maski?

Dobrze dobrana odżywka sprawi, że włosy stają się mocniejsze, odporne na uszkodzenia i wyglądają po prostu lepiej. Świetne rezultaty daje tak zwane wczesywanie odżywki – po umyciu i spłukaniu szamponem, nałóż ją na długość pasm i rozczesz delikatnie grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. W ten sposób wtłoczysz składniki aktywne w strukturę włosów, a pasma nie będą się plątać po wysuszeniu.

Zawsze stosuj profesjonalne produkty do włosów zgodnie z zaleceniami producenta – trzymaj je tak długo na głowie, jak wskazuje instrukcja na opakowaniu. Warto pamiętać, by odżywki i maski aplikować tylko na długość – stosowane często na skórę głowy mogą zapychać mieszki włosowe, co będzie potęgowało przetłuszczanie się włosów.

Udostępnij