fashionhouse.pl

Blog tematyczny lifestyle

Lifestyle

Jak dobrze pielęgnować tatuaż? Tylko fakty i zero mitów

Jak dobrze pielęgnować tatuaż? Tylko fakty i zero mitów

Tatuaż należy pielęgnować nie tylko świeżo po jego wykonaniu, ale także po wygojeniu. Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem pierwszej dziary, to najpierw dowiedz się jak wygląda gojenie tatuażu i jak należy o niego dbać. Przedstawimy Ci najważniejsze informacje. Dzięki temu w czasie gojenia, a także później nic Cię nie zaskoczy.

Pamiętaj, by stosować krem do tatuażu przyspieszający gojenie jak najczęściej i pamiętaj o folii do tatuażu

Tuż po wykonaniu tatuażu to tatuażysta oczyszcza ranę, a następnie smaruje tatuaż kremem do tatuażu przyspieszającym gojenie i jednocześnie nawilżającym skórę. Taki krem przy okazji wydobywa głębię kolorów. To właśnie po nasmarowaniu tatuażu artysta-tatuażysta wykonuje zdjęcie, które trafia na stronę studia tatuażu. Po powrocie do domu już po 2-3 godzinach trzeba zdjąć opatrunek, a następnie umyć tatuaż mydłem do mycia tatuażu. Potem konieczne jest nałożenie warstwy kremu na tatuaż przyspieszającej gojenie. Można pozostawić tak ranę na kilkanaście minut albo od razu nałożyć paroprzepuszczalny opatrunek zwany folią do tatuażu. W takim opatrunku skóra może oddychać, zatem nie zaparza się, a w dodatku jest szczelny i nie ma obaw o zakażenie rany.

Stosuj grube warstwy kremu na tatuaż, aby skóra mocno się nie przesuszała i nie zdrapuj strupków

Krem do tatuażu należy nakładać grubymi warstwami. Nie można oszczędzać na tym kosmetyku. Bywa tak, że tubka wystarczy na tydzień, ale ważniejsze jest by skóra była odpowiednio nawilżona i zabezpieczona przed nadmiernym przesuszeniem. Oczywiście to, że będą się pojawiać strupki jest całkowicie naturalne. Jednak nie można ich zdrapywać, powinny odpaść samoistnie. Zdrapywanie powoduje, że można spowodować również rozlanie się pigmentu. Rana może zostać w ten sposób zakażona, a tatuaż częściowo zniekształcony. W takiej sytuacji konieczne będą poprawki.

Pamiętaj, by unikać alkoholu przed wykonaniem tatuażu i po jego wykonaniu, a także stronić od intensywnej aktywności fizycznej

Bardzo ważne jest też postępowanie po wykonaniu tatuażu. Nie można w żaden sposób drażnić rany. Zakazane jest korzystanie z solarium. Nie można też korzystać z basenu. Zabronione są kąpiele słoneczne, ale i sauna. Co bardzo istotne nie tylko przed wykonaniem tatuażu, ale i po jego wykonaniu, w trakcie gojenia, lepiej zrezygnować z alkoholu. Jak wiadomo alkohol rozrzedza krew, co powoduje, że gojenie tatuażu będzie utrudnione. Z kolei przed wykonaniem tatuażu picie alkoholu jest zabronione. Żaden szanujący się tatuażysta nie wykona tatuażu osobie, która piła alkohol. Po wykonaniu tatuażu należy unikać zbytniego pocenia się, bo i to może spowodować, że do rany dostaną się bakterie i zostanie ona zakażona. Zatem warto nosić przewiewne i luźniejsze ubrania, a latem w miarę możliwości korzystać z klimatyzacji i unikać wychodzenia z domu. Niezależnie od pory roku w okresie gojenia się tatuażu nie należy robić treningów czy to na siłowni, czy na powietrzu. Każda aktywność powoduje wysiłek i pocenie się, a to nie jest korzystne po wykonaniu tatuażu.

Dbaj o tatuaż także po wygojeniu i stosuj krem do tatuażu z filtrem UV

O tatuaż trzeba dbać i to nie tylko do czasu wygojenia. Również gdy skóra w pełni się zagoi należy dbać o tatuaż, aby ścierał się jak najwolniej. Choć część tatuażu znajduje się w warstwie skóry właściwej, to jednak część widoczna jest także na naskórku, który to złuszcza się przez co tatuaż może tracić swoją wyrazistość. Dlatego warto stosować krem do tatuażu, a także masło do tatuażu. To ostatnie świetnie nawilża skórę. Krem do tatuażu także, ale warto wybrać ten z filtrem UV i używać go zawsze przed wyjściem z domu, gdy eksponuje się tatuaż. Dzięki temu będzie chroniony przed blaknięciem na skutek działania promieniowania UV.

Oczywiście trzeba pamiętać, że utrata koloru z czasem jest nieunikniona i po kilku latach tatuaż można odświeżyć. Wtedy oczywiście także trzeba mieć do dyspozycji wszystkie kosmetyki przyspieszające gojenie, choć na pewno w przypadku poprawek gojenie nie będzie trwało tak długo. Powyższe fakty na temat pielęgnacji tatuażu pomogą Ci nie popełnić prostych błędów i odpowiednio zadbać o wykonaną dziarę.

Udostępnij