fashionhouse.pl

Blog tematyczny lifestyle

LifestyleRozrywka

Jakie książki warto przeczytać i gdzie szukać dobrych książek?

Jakie książki warto przeczytać i gdzie szukać dobrych książek?

Człowiek powinien przez całe życie rozwijać się i korzystać z dobrodziejstw kultury. Sztuka niesie ze sobą nie tylko przeżycia estetyczne, ale również skłania do przemyśleń i uczy nas empatii oraz wrażliwości. Warto wybrać tę dziedzinę sztuki, która do nas najbardziej przemawia, a ponadto warto regularnie czytać książki.

Zobacz także: Zdrowe nawyki – jak długo trzeba się ich uczyć?

Jakie książki warto przeczytać?

Istnieje pewien kanon książek z literatury światowej, który wciąż jest źródłem inspiracji przez kolejne pokolenia intelektualistów. Warto znać choć część z nich – wtedy mamy pewność, że wybieramy wartościowe pozycje. Jakie książki warto przeczytać? Rankingi mogą się nieco różnić między sobą – jedne zawierają mniej, a inne więcej pozycji, ale prawie w każdym trafimy na pewną część tych samych dzieł światowej literatury. Są to między innymi takie pozycje, jak „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Anna Karenina” Lwa Tołstoja, „Sto lat samotności” Gabriela Garcia Marqueza czy „Pani Bovary” Gustaw Flauberta”. Oczywiście nie zawsze musimy zgadzać się z tymi rankingami, ale to przecież chodzi właśnie również o to, aby książki uczyły nas krytycznego i samodzielnego myślenia.

Książki o tematyce psychologicznej

Jeśli nie przepadamy za powieściami, to wartościowe książki można znaleźć także wśród pozycji bardziej naukowych, związanych na przykład z naszym życiem duchowym czy społecznym. Takie książki o tematyce psychologicznej również niosą wiele korzyści – ukazują inne spojrzenie na nasze życie, a czasem nawet mogą nam pomóc znaleźć rozwiązanie naszych problemów. Ponadto dobrze książki to także te, o tematyce historycznej i oparte na faktach. Dzięki nim poszerzamy swoją wiedzę w tym zakresie. Jeszcze inną opcją mogą być książki podróżnicze i reportaże, które na pewno trafią w gusta osób pasjonujących się kulturą innych krajów i podróżami.

Gdzie szukać pomysłów na wartościowe książki?

Obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł informacji są strony internetowe. Na blogach możemy znaleźć recenzje najnowszych pozycji wydawniczych, a także klasyki. Poznajemy więc subiektywne zdanie na ich temat i może nam być łatwiej znaleźć dzięki temu książki, które szczególnie przypadną nam do gustu.

Ponadto warto także skierować swoje kroki do biblioteki, gdzie możemy liczyć również na fachowe doradztwo w tej kwestii. Przy bibliotekach często działają także tematyczne kluby, które zrzeszają czytelników – to też okazja, aby nie tylko zdobyć z pierwszej ręki informacje na temat różnego rodzaju książek, ale także podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami. Być może w ten sposób zawrzemy nowe, interesujące znajomości?

Jakie książki warto przeczytać? Przede wszystkim kierujmy się własnymi preferencjami i potrzebami – książki mają nas wciągać, a nie nudzić, ale warto pamiętać, że nie ocenia się książki po kilku pierwszych stronach i rozdziałach, a ponadto warto od czasu do czasu przeczytać coś, co niekoniecznie mieści się w naszej ulubionej tematyce – dzięki temu jeszcze bardziej się rozwijamy i poszerzamy swoją wiedzę z zakresu różnych dziedzin.

Udostępnij