fashionhouse.pl

Blog tematyczny lifestyle

Uroda

Jakie zastosowanie mają hydrolaty?

Jakie zastosowanie mają hydrolaty?

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków drogeryjnych i aptecznych z hydrolatami w składzie. Są to produkty cieszące się coraz większą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że hydrolaty są dużo delikatniejsze w porównaniu z olejkami zapachowymi, a także ich pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie są hydrolaty, jakie mają właściwości oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Czym są hydrolaty?

Hydrolat jest produktem powstającym w wyniku destylacji z parą wodą całych roślin bądź ich części. W ten sposób otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. W trakcie procesu destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego, który po schłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne, a także niewielkie ilości olejku eterycznego, to właśnie hydrolat. Warto tu dodać, że hydrolaty to czyste esencje roślinne tyle tylko, że w łagodniejszej formie w porównaniu z olejkami eterycznymi. Dzięki temu można je stosować bezpośrednio na skórę. Pozytywnie wpływają one na nastrój i samopoczucie.

hydrolaty

Jakie właściwości mają hydrolaty?

To, czym wyróżniają się hydrolaty, to na pewno fakt, że znakomicie pielęgnują skórę. Dziś na rynku dostępne są różne produkty tego rodzaju, a każdy z nich cechuje się innymi właściwościami i przeznaczony jest do innego typu cery. Hydrolaty dostępne są w postaci płynu o konsystencji wody, a ich pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry. Ich zapach jest bardzo delikatny. Na pewno jest dużo delikatniejszy w porównaniu z olejkami eterycznymi. Z drugiej jednak strony mają mniejsze właściwości antybakteryjne. Dlatego też zawsze powinny być przechowywane w chłodnym miejscu.

Jakie zastosowanie mają hydrolaty?

Hydrolaty mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane są w naturalnej pielęgnacji skóry. Stosuje się je do oczyszczania oraz tonizowania. Systematyczne stosowanie hydrolatów w znaczący sposób poprawia stan oraz wygląd skóry. Hydrolaty mogą być aplikowane na skórę w różny sposób, np. jako tonik po wcześniejszym oczyszczeniu skóry lub jako odświeżająca woda w opakowaniu z atomizerem. Często hydrolaty pełnią także funkcję bazy wodnej w produkcji kosmetyków naturalnych. Swoje zastosowanie znajdują również jako dodatek do masek, przez co skutecznie zwiększają ich działanie.

hydrolat

Jakie są popularne rodzaje hydrolatów?

Na rynku dostępne są różne rodzaje hydrolatów. Wśród nich największą popularnością cieszą się hydrolaty z kwiatów gorzkiej pomarańczy, nasion dzikiej marchwi, bławatka, lawendy, dziurawca, lipy, oczaru, czystka, pietruszki, a także z róży damasceńskiej. 

Sporym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza hydrolat z róży damasceńskiej. Jest to produkt, który znakomicie nawilża oraz regeneruje skórę. Dodatkowo cechuje się działaniem przeciwzmarszczkowym, a także świetnie tonizuje oraz poprawia napięcie i koloryt skóry. Hydrolat z róży damasceńskiej wyróżnia się także tym, że skutecznie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Może być stosowany na każdy rodzaj skóry. Polecany jest jednak w szczególności w przypadku skóry dojrzałej i ze zmarszczkami.

Udostępnij