Strona główna
Ślub
Tutaj jesteś

Co daje ślub cywilny?

7 lipca 2022 co daje ślub cywilny

Zawarcie związku małżeńskiego wiążę się z wieloma zmianami w naszym życiu. Zmiany te dotyczą zarówno sytuacji prawnej, a ponadto pozwalają małżeństwu wejść na kolejny etap związku. W Polsce tradycją jest zawieranie ślubu kościelnego – jest to sakrament małżeński w Kościele katolickim. W tym przypadku Para Młoda składa przysięgę przed Bogiem. 

Ślub cywilny natomiast wiążę się ze złożeniem oświadczenia przed urzędnikiem Stanu Cywilnego. Co zatem daje ślub cywilny?  

Ślub cywilny – zmiany z nim związane

W świetle prawa ślub cywilny jest jedyną formą zawarcia małżeństwa w Polsce. Decydując się na ten rodzaj zawarcia związku małżeńskiego zmienia się kilka rzeczy. Przede wszystkim małżonkowie mogą (ale nie muszą) zawrzeć wspólność majątkową, dzięki czemu mogą wspólnie rozliczać deklarację podatkową. Ponadto pomiędzy żoną, a mężem powstaje stosunek rodzinno-prawny zwany powinowactwem. Powinowactwo wiąże się m.in. z możliwością odmówienia składania zeznań, podczas postępowania karnego lub administracyjnego, w sprawie członka rodziny.

Zawarcie małżeństwa sprawia, że małżonkowie nabywają prawo do dziedziczenia w pierwszej kolejności, jeśli wcześniej nie sporządzono testamentu. W przypadku śmierci jednego z małżonków, można ubiegać się o rentę rodzinną.

Kolejną bardzo ważną zmianą, zwłaszcza dla osób które chciałyby adoptować dzieci jest to, że po ślubie mamy prawo do adopcji. 

Zobacz także: Kiedy wybrać suknię ślubną z długim rękawem?

Ślub cywilny – zalety i wady

Zaletą zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego jest niższy koszt w porównaniu do ślubu kościelnego. Uroczystość ta przeważnie ma skromniejszy charakter. Zamiast hucznego wesela, organizuje się kameralne przyjęcie lub obiad w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Kolejną zaletą ślubu cywilnego jest też czas oczekiwania na termin. Jest on stosunkowo krótki w porównaniu do ślubu kościelnego. 

Za zaletę można uznać też fakt, że decydując się na rozwód, nie musimy przechodzić tylu procedur co w przypadku ślubu kościelnego. Ponadto nie ogranicza nas miejsce, gdzie odbędzie się ceremonia, ponieważ możemy wybrać dowolne np. w plenerze czy na plaży. 

Wady związane ze ślubem cywilnym wiążą się z tym, że ceremonia ta w Urzędzie trwa bardzo szybko – ok. 20 min. w związku z tym często robią się kolejki i wszystko dzieje się “taśmowo”. Dla niektórych ślub cywilny nie ma takiej wartości jak kościelny, gdyż często kojarzy się tylko z podpisaniem “papierka”, a nie z przysięgą składaną przed Bogiem.

Ślub cywilny, a kościelny

Należy pamiętać, że decydując się na ślub kościelny musimy wcześniej zawrzeć ślub cywilny. Rozwiązaniem tej sytuacji będzie ślub konkordatowy, który sprawia że Para Młoda zostaje małżeństwem zarówno w świetle prawa polskiego, jak i kościoła katolickiego. 

Ślub kościelny w Polsce wiąże się z tradycją i wiarą. Procedury z nim związane są nieco bardziej skomplikowane i czasochłonne. Musimy pamiętać m.in. o odbyciu nauk przedmałżeńskich, a także złożeniu licznych dokumentów. Należy przedstawić akt chrztu oraz bierzmowania, aby uzyskać zgodę na udzielenie sakramentu małżeństwa.     

Redakcja fashionhouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wiosna
delikatne pierścionki zaręczynowe
miejsca na wieczór panieński

Jesteś zainteresowany reklamą?

miejsca na wieczór panieński