fashionhouse.pl

Blog tematyczny lifestyle

Lifestyle

Przeciążenie stawu skokowego objawiające się bólem?

Przeciążenie stawu skokowego objawiające się bólem?

Staw skokowy wyróżnia się skomplikowaną budową. Jego prawidłowe funkcjonowanie oraz stabilność są zapewniane przez wiele elementów — począwszy od dużej grupy więzadeł, przez mięśnie, aż po samą torebkę stawową[1]. Poza tym nietrudno o jego uraz. Wystarczy jeden nieuważny krok, potknięcie się czy upadek w trakcie uprawiania sportu, aby doszło do przeciążenia. Co może oznaczać ból stawu skokowego w takiej sytuacji? Jak sobie radzić? Kiedy udać się do lekarza? Wyjaśniamy.

Przeciążenie stawu skokowego, czyli co?

Przeciążenie stawu skokowego to pojęcie określające sytuację, w której w rzeczywistości doszło do przeciążenia otaczających go struktur. Mogło to nastąpić np. po ćwiczeniach lub intensywnej pracy fizycznej, ale także np. z uwagi na nieprawidłową masę ciała. Jego efektem jest pojawienie się dolegliwości bólowych czy obrzęku [2].

Źródła przeciążenia mogą być zatem różne, począwszy od doznania urazu stawu skokowego[1], aż po jego nadmierną eksploatację. To, jak postępować w takim przypadku, zależy od źródła problemu oraz jego skali.

Kiedy może się pojawić ból stawu skokowego?

Ból w okolicach stawu, który jest omawiany, może się pojawić w efekcie wielu urazów. Można je wymienić w gronie najczęstszych przyczyn bólu w tym obszarze kończyn dolnych. Uszkodzenia następują w efekcie nagłego przeciążenia połączonego z nieodpowiednim ułożeniu[1]. W ich efekcie występują np.:

  • skręcenia — dochodzi do niego, kiedy nastąpi do rozerwania torebki stawowej i (zazwyczaj) więzadeł bez przemieszczenia powierzchni stawowej;
  • zwichnięcia — to sytuacje, w których powierzchnie stawowe kości goleni i skokowej całkowicie tracą kontakt; takie urazy są poważniejsze, ale występują znacznie rzadziej [3];
  • złamania — wówczas dochodzi do przerwania ciągłości kości, np. piszczelowej czy strzałkowej [1].

Innymi efektami przeciążenia mogą być też zamknięte obrażenia tkanek miękkich, takie jak stłuczenie czy naciągnięcie[4]. One również mogą się wiązać z pojawieniem się ostrego bólu, jednak w wielu przypadkach nie wymagają stabilizacji, a jedynie rekonwalescencji. Ich charakterystycznym objawem może być również krwiak czy siniak [4].

Boląca i spuchnięta kostka bez urazu

Ból i spuchnięcie kostki nie zawsze następuje w efekcie przeciążenia i uszkodzenia stawu. Chociaż zdarza się to znacznie rzadziej, może wystąpić także zapalenie stawu skokowego. Wśród jego objawów można wymienić opuchliznę, często sztywność stawów i mięśni w obszarze kostki, a także np. gorączkę, zmęczenie czy nocne poty, zwłaszcza przy podłożu reumatoidalnym[5]. Takie dolegliwości mogą mieć również podłoże infekcyjne, a zwłaszcza bakteryjne [6]. W takiej sytuacji diagnozę może postawić wyłącznie specjalista.

Jak radzić sobie z przeciążeniem kostki i bólem?

W przypadku łagodnych dolegliwości, które pojawiły się w efekcie urazu lub nadmiernej eksploatacji, można zastosować kilka rozwiązań.

  • Po pierwsze, konieczne jest odciążenie stawu, czyli unikanie nadmiernego wysiłku czy podnoszenia ciężkich przedmiotów w okresie doświadczania bólu.
  • Po drugie, warto wykonać zimne okłady w okolicy kostki, np. z lodu (owiniętego w szmatkę lub ręcznik) albo opatrunku żelowego. Zaleca się robienie ich 2-3 razy dziennie, nie dłużej niż przez 15 minut.
  • Po trzecie, pomocne będą leki przeciwbólowe, np. stosowany miejscowo spray zawierający diklofenak, aplikowany bezpośrednio na bolące miejsce[2].

Warto też pamiętać, że jeśli dolegliwości są dotkliwe i nie przechodzą, należy skontaktować się ze specjalistą, np. aby wykluczyć złamanie, uszkodzenie więzadeł czy poważniejszy stan zapalny. Lekarz wykona odpowiednią diagnostykę, w tym RTG, i na tej podstawie określi odpowiedni kierunek działania. Określi też, czy na późniejszym etapie nie będzie potrzebna pomoc fizjoterapeuty.

Jeżeli więc nie jesteś pewien, jakie jest źródło problemu z kostką lub objawy są niepokojące, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź bezpośrednio z ortopedą.

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

Bibliografia:

[1] Pedrycz A., Frąckiewicz M., Cichacz B., Siermontowski P., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne. w: Polish Hyperbaric Research 4(49), 2014.

[2] Gula Z., Krokosz M., Ból stawów: przyczyny, objawy, leczenie, Medycyna Praktyczna, online (dostęp 29.04.2023): https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow

[3] Stępień K., Zwichnięcie stawu skokowego, Medycyna Praktyczna, online (dostęp 29.04.2023): https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/264049,zwichniecie-stawu-skokowego

[4] Sułko J., Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, online (dostęp 29.04.2023): https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich

[5] Filipowicz-Sosnowska A., Goncerz G., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, dostęp online (29.04.2023) https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.1.

[6] Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, dostęp online (29.04.2023): https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.14.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij