Od jutra się odchudzam i wypijam co najmniej 1,5 l wody dziennie! – Kto nie składał sobie takich obietnic? Niestety, nawet najszczersze chęci nie wystarczą, aby każdy z nas wdrożył w ciągu choćby tygodnia swoje postanowienia i konsekwentnie się z nich wywiązywał. Potrzebne są do tego zdrowe nawyki, które kształtują się znacznie dłużej.
Zobacz także: Jakie warto wybrać dekoracje na 18 urodziny?
Złe i dobre nawyki – jak długo się kształtują?
Niektórzy powiedzą, że złe nawyki przychodzą znacznie łatwiej, a zdrowe nawyki jakoś tak bardzo opornie – nie ma to jednak znaczenia, ponieważ to, jak szybko coś wejdzie nam w nawyk, jest kwestią całkowicie indywidualną – jednym może to zająć trzy tygodnie, a innym nawet cały rok. Nie da się jednak ukryć, że te dobre nawyki, szczególne gdy chodzi o zdrowe odżywanie, zdecydowanie ułatwiają odchudzanie. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że chudnięcie to długotrwały proces, który obejmuje kilka etapów i jest ona tak samo żmudny i trudny jak właśnie kształtowanie się nowych i zdrowych nawyków. I czasem najlepiej tego nie przyspieszać na siłę.
Jakie zdrowe nawyki warto wprowadzić do odżywiania?
Sposób odżywiania ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla utrzymania stałej wagi, ale także naszego zdrowia fizycznego i samopoczucia. Nie bez powodu powstało powiedzenie, że „jesteś tym, co jesz”. Okazuje się, że nawet nieduże modyfikacje naszych posiłków mogą przynieść bardzo wiele korzyści. Jakie zdrowe nawyki warto wprowadzić, jeśli chodzi o sposób naszego odżywiania?
Warto wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców. Przeciętny Polak wciąż zjada za mało warzyw, a jego dzienna porcja to najczęściej plasterek pomidora i ogórka oraz liść sałaty w gotowej kanapce zakupionej w sklepie. Warto świeże warzywa dodawać zarówno do kanapek, jak i jajecznicy czy nawet owsianki, a na kolację zjadać sycącą sałatkę. Obiecajmy sobie również, że na drugie śniadanie będziemy chrupać jabłko lub inny wybrany owoc.
Innym nawykiem, który może przynieść nam wiele korzyści, jest ograniczenie spożywania pieczywa. Oczywiście nie chodzi o to, żeby całkiem rezygnować z chrupiących bułeczek na śniadanie, ale jeśli jemy je na śniadanie, to na kolację wymieńmy je na płatki owsiane, kaszę, ryż lub razowy makaron. Ograniczenie jasnego pieczywa ma bardzo pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia fizycznego, dlatego warto postawić na takie zdrowe odżywanie.
Zdrowe nawyki, czyli zdrowe życie
Oczywiście zdrowych nawyków może być znacznie więcej – dla jednych będzie to ograniczenie słodyczy, coli czy rezygnacja z fast foodów, a jeszcze dla innych samodzielne przygotowywanie posiłków zamiast korzystania ze sklepowych gotowców – warto dobierać je w sposób przemyślany i stopniowo, ponieważ wtedy mają większą szansę powodzenia. To dzięki nim sprawimy, że zdrowe życie stanie się także naszą wizytówką. W czasie kształtowania się zdrowych nawyków nie warto się także zniechęcać, nawet jeśli nie raz oddaliśmy się ponownie we władanie złym nawykom, to po rozpuście znów z podniesionym czołem zaczynamy od nowa naszą walkę o zdrowe życie.